Sociālās uzņēmējdarbības politikas veidotāji no Zviedrijas un Ukrainas brauc iepazīties ar Latvijas uzņēmumiem

  • 30
  • okt

Sociālās uzņēmējdarbības politikas veidotāji no Zviedrijas un Ukrainas brauc iepazīties ar Latvijas uzņēmumiem

Sociālā uzņēmējdarbība nav peļņas gūšanas veids. Tā ir iespēja gan iestāties par sabiedrības interesēm, gan arī piedāvāt iespēju saņemt atalgojumu par savām prasmēm tiem cilvēkiem, kas reizēm nevar nostrādāt visu darba dienu bez pārtraukuma. Sociālās uzņēmējdarbības akselerators ‘New Door’ sadarbībā ar Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju starptautiska projekta ietvaros 30. un 31. oktobrī Rīgā organizē tikšanos ar Ukrainas un Zviedrijas sociālās uzņēmējdarbības vides veidotājiem. Tikšanās mērķis ir apmainīties zināšanām un pieredzi, kā arī labāk izprast, kā nākotnē sociālajā uzņēmējdarbībā iesaistīt pašvaldības.

 

“Pēdējo gadu laikā sociālā uzņēmējdarbība Latvijā ir ļoti attīstījusies, kas ir bijis iespējams arī, pateicoties valsts atbalstam. Pieņemts un stājies spēkā Sociālās uzņēmējdarbības likums. Sociālie uzņēmumi var iegūt īpašu statusu, kas atvieglo nodokļu slogu, kā arī tiem attīstībai ir pieejams finansējums granta veidā. Tuvākās kaimiņvalstis šajā ziņā mēs esam apsteiguši, tāpēc varam pastāstīt, ko mēs darām sociālās uzņēmējdarbības vides sakārtošanai. Tajā pat laikā arī mums vēl daudz kas ir jāapgūst un jāsakārto. Ukrainai esam aktīvi partneri un ar savu pieredzi palīdzam sakārtot sociālās uzņēmējdarbības vidi. Savukārt no Zviedrijas varam mācīties mēs visi,” par gaidāmo tikšanos Rīgā saka ‘New Door’ akceleratora vadītāja Diāna Lapkis.

 

Zviedriju vizītē pārstāvēs sociālās uzņēmējdarbības platformas un kopstrādes vietas līdzdibinātājs Nikolas Murigu (Nicholas Murigu) kalmarCo un Tomas Bokstroms, kurš ikdienā ir atbildīgs par mazo pašvaldību iesaistīšanos un investīcijām sociālajā uzņēmējdarbībā. Tāpat viņš ir iniciators un attīstītājs ‘Sociālās ietekmes ķēdes’ izveidošanai Zviedrijā.

 

Savukārt no Ukrainas Rīgā ieradīsies viena no sociālās uzņēmējdarbības idejas pamatlicējām savā valstī Anna Gulevska – Černiša (Anna Gulevska-Chernysh). Viņa ir arī sociālo inovāciju laboratorijas ‘SILab’ vadītāja un līdzdibinātāja sociālās uzņēmējdarbības skolai. Valsts sektoru pārstāves Ukrainas Ekonomikas un Tirdzniecības ministrijas Uzņēmējdarbības attīstības nodaļas vadītāja Ludmila Omelčenko (Liudmyla Omelchenko).

 

Latvijas pusi prezentācijā un diskusijās pārstāvēs Labklājības ministrija, Sabiedriskās politikas centrs ‘PROVIDUS’, finanšu institūcija ‘ALTUM’ un Rīgas Domes Labklājības departaments

 

  1. oktobrī visiem dalībniekiem ir paredzēta vizīte pie Latvijā strādājošajiem sociālajiem uzņēmējiem – Latvijas Samariešu apvienības un uzņēmumu ‘OWA Fashion’, kas ražo ar ūdenskrāsām krāsotu apģērbu  un nule to demonstrēja Veseksas grāfienei Sofijai, kura bija ieradusies vizītē Rīgā. Uzņēmumu ir dibinājuši divi draugi, no kuriem vienam ir nopietnas veselības problēmas. Mērķis ir parādīt, ka tas nav šķērslis būt veiksmīgam uzņēmējdarbībā.

 

  1. oktobrī delegācija mēros ceļu uz Siguldu ciemos pie nevalstiskās organizācijas ‘Cerību spārni’ darbiniekiem. Organizācijas mērķis ir integrēt sabiedrībā gan cilvēkus ar invaliditāti, gan viņu ģimenes locekļus. Šī mērķa īstenošanai Siguldā ir atvērts veikals ‘Pogotava’, kur minētās organizācijas dalībnieki var pārdot savus darinājumus. Vēl delegācijas dalībnieki tiksies ar Cēsu Pilsētas domē un ziinoo un Cēsu Jaunajā skolā, ko izveidojuši bērnu vecāki.

 

Sociālie uzņēmumi ir nozīmīga, augoša un inovatīva sociālās ekonomikas uzņēmumu grupa. Šādu uzņēmumu galvenais mērķis ir radīt sociālu ietekmi, nevis gūt peļņu īpašniekiem vai akcionāriem. Tie tirgū piedāvā preces un pakalpojumus inovatīvā uzņēmējdarbības veidā, un izmanto savu peļņu, lai galvenokārt sasniegtu sociālos mērķus.

 

Par ‘New Door’

‘New Door’ ir Latvijā pirmais sociālās uzņēmējdarbības akcelerators. Tas jau 5  gadus ir spējis pulcēt zinošu vietējo un starptautisko un profesionālu mentoru komandu, kas palīdz cilvēkiem ar idejām, ko var klasificēt kā sociālās uzņēmējdarbības idejas, attīstīt tās līdz pat reāla uzņēmuma izveidošanai. Akceleratora ik gadu 4-6 mēnešu apmācību programmu jau apguvuši 50 Latvijas sociālie uzņēmumi.

 

Par Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija (LSUA) ir biedru organizācija ar mērķi veicināt sociālās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā. Tā apvieno līdzīgi domājošas organizācijas, uzņēmumus un cilvēkus, kas tic, ka sociālajai uzņēmējdarbībai Latvijā ir milzīgs potenciāls un paši ir gatavi arī piedalīties šīs nozares veidošanā un stiprināšanā. LSUA dibināta 2015. gada rudenī. Šobrīd asociācijā ir vairāk kā 90 biedri.

Vizītes programma